Чи такий щільний Львів, як про нього говорять?

Image for post
Image for post

У різноманітних довколаурбаністичних інтернет-дискусіях періодично проскакує аргумент, що Львів просто жахливо, неймовірно переущільнений, на кожний квадратний кілометр його площі припадає занадто багато чілавєків і тому тут категорично не можна (чи не вийде) робити багато із того, що робиться у всяких крутих закордонних містах. Мовляв, куди нам до того — ми вже і так один в одного на головах сидимо. Деколи пишуть навіть, що Львів взагалі найщільніше місто світу!
Стало цікаво помірятися цифрами з іншими містами. У цьому дописі я буду згадувати лише ті міста, у яких бував сам, щоби можна було говорити не лише про самі цифри, а й те, яке враження справляють ці міста вживу.
Отже, Львів офіційно має 724 тисячі населення, яке проживає на 182 кв. км. його площі. Тобто на кожен квадратний кілометр припадає 3892 людини.

Якщо до офіційного населення додати 150 тисяч, які за даними мобільних операторів щоранку в’їжджають до Львова з околиць, то вийде близько 4800 людей на квадратний кілометр.

А тепер давайте запам’ятаємо ці цифри та порівняємо з деякими іншими містами. А заодно помилуємося красивими панорамами :)

2. Щоби не ходити далеко, почнемо із Києва. Офіційно у ньому проживає 2,9 млн. мешканців, а його площа — цілих 839 кв.км. Тобто щільність населення — 3299 чол./ кв.км. Виходить, щільність навіть менша, ніж у Львові, хоча вживу враження прямо протилежне, в тому числі і через агресивне та некомфортне середовище та тому, що у загальній площі міста враховані ще й чималі лісопарки та промзони.

Image for post
Image for post

3. Мінськ, Білорусь. Населення — 1,995 мільйона, площа — 409,5, щільність населення — 4841 чол./кв.км. Тобто більше ніж у Львові навіть з врахуванням всіх понаїхавших. При цьому вживу Мінськ аж ніяк не спарвляє враження страшенно перенаселеного. Навіть навпаки деколи хотілося перепитати де люди?

Image for post
Image for post

4. Головний діловий центр Німечиини — Франкфурт-на-Майні. Населення 753 тис., площа — 248 кв.км, щільність — 3000 чол./кв.км. Тобто найхмарочосніше місто Німеччини по факту є менш щільним за Львів, адже більшість житлової забудови є малоповерховою (що чудово видно на фото), а чимало людей приїжджають на роботу із околиць.

Image for post
Image for post

5. Ляйпциг, Німеччина. Населення 588 тис., площа — 297 кв.км., щільність — 1979 чол./кв.км. Такій малій щільності дуже сприяє величезна площа парків та лісопарків у межах міста.

Image for post
Image for post

6. Столиця Австрії Відень неодноразово очолювала рейтинг найкомфортніших міст, тому дуже цікаво глянути, що там зі щільністю. Отже — 1,89 млн. мешканців Відня розподілені на площі 395 кв.км. Тобто на кожен квадратний кілометр припадає 4784 людини. Отакої — суперкомфортний Відень є щільнішим за Львів.

Image for post
Image for post

7. Цюріх, Швейцарія. Населення 415 тисяч, площа 88 кв.км, щільність населення — 4715 людей на кілометр. Тобто також більше, ніж у Львові.

Image for post
Image for post

8. Кьольн, Німеччина. Населення 1,085 млн, площа 405 кв.км., щільність населення 2700 чол./кв.км.

Image for post
Image for post

9. Братислава, столиця Словаччини. Населення 433 тисячі, площа 367 кв.км. Попри хмарочоси на горизонті, щільність населення — 1179 людей на кілометр. Такій скромній цифрі посприяло і те, що довкола щільно забудованого старого центру розкинулися обширні спальні райони з величезними відстанями між будинками та промзони.

Image for post
Image for post

10. Любляна, Словенія. Населення 293 тисячі, площа 164 кв.км., щільність — 1786 чол./кв.км.

Image for post
Image for post

11. Польський Вроцлав має населення 641 тис. мешканців при площі у 292 км.кв. Щільність населення тут — 2200 людей на квадратний кілометр.

Image for post
Image for post

12. Варшава, Польща. У польській столиці живе 1,78 млн. людей, а площа міста — 517 кв. км. Щільність — 3443 чол. на кв.км., що ненабагато менше, ніж у Львові.

Image for post
Image for post

13. Йдемо далі і на черзі в нас — чудовий та затишний Стокгольм, столиця Швеції. У ньому живе 973 тисячі мешканців, а площа міста — 188 кв.км. Виходить, що щільність там 5175 людейна квадратний кілометр. При цьому місто справляє враження дуже комфортного та збалансованого.

Image for post
Image for post

14. Нідерландський Роттердам — 635 тис. мешканців, 208 кв.км, щільність — 3052. Втім, чималу частину площі міста займає порт, тому якщо не враховувати, то ця цифра підстрибне до майже п’яти тисяч на квадратний кілометр.

Image for post
Image for post

15. Переходимо до найцікавішого. На черзі іспанська Барселона, у якій живе 1,62 млн. мешканців при тому, що її площа лише 101 кв.км. Тобто щільність населення тут — неймовірні 16000 мешканців на квадратний кілометр. (у Львові, нагадаю — 3892). При цьому вживу місто абсолютно не справляє враження перенаселеного мурашника. Про нього я писав буквально днями — цю розповідь можна почитати тут.

Image for post
Image for post

16. Берлін, столиця Німеччини. Населення 3,75 млн., площа — 891 кв.км. Щільність — 4200 мешканців на кв.км. Не супер багато, але все ж трохи більше, ніж у Львові.

Image for post
Image for post

17. Ще одне іспанське місто — Валенсія. Населення 791 тисяча, площа — 135 кв.км. щільність — 5860, що на половину більше, ніж у Львові. При цьому вживу це місто справляє враження дуже затишного та приємного. Мабуть, по панорамі середмістя з його вузенькими вуличками цього не скажеш, тому поки я не написав про це місто окрему розповідь, вам доведеться повірти мені на слово :)

Image for post
Image for post

18. Казковий Амстердам. Населеня 866 тисяч, площа 165 кв.км., щільність — 5250 чол./кв.км. Більше, ніж у Львові.

Image for post
Image for post

19. Женева, Швейцарія. Населення 201 тисяча, площа — 16 кв.км, щільність — 13000 мешканців на кв.км. І знову ж таки — немає і тіні відчуття перенаселеного мурашника. Розповідь про це місто можна почитати тут.

Image for post
Image for post

20. Гренобль, Франція. Населення 160 тисяч, площа — 18 кв.км, щільність — 8900. Ця цифра теж справляє враження, але наразі це місто мабуть одне із найбільш комфортних та збалансованих, які я бачив.

Image for post
Image for post

21. Мілан, Італія. Населення 1,4 млн. мешканців, площа 182 кв.км., щільність — 7700.

Image for post
Image for post

22. І на завершення цьогог списку — французький Ліон. Його населення — 513 тисяч, площа — 48 кв.км, а щільність — 10700 чол. на кв.км. Знову ж таки — на кожний квадратний кілометр площі тут припадає майже втричі більше мешканців, ніж у Львові, але при цьому місто є дуже затишним та комфортним і має зразковий громадський транспорт.

Image for post
Image for post

23. Ось така картина. І які висновки ми можемо зробити? Мабуть, перший це те, що Львів аж ніяк не є рекордно щільним містом, навпаки — щільність його населення досить таки середня, якщо порівнювати з іншими європейськими містами. Міф зруйновано!
Другий висновок — між щільністю населення та комфортністю не можна ставити знак рівності. Дуже щільно заселені міста можуть бути зручними та комфортними для мешканців (Гренобль, Ліон, Барселона). У той же час низька щільність може йти у комплекті з агресивним та некомфортним середовищем (привіт, Києве). Так що треба боротися не за низьку щільність, а за якісний простір та ефективне використання міських територій.
Третій висновок — висотна забудова також не дорівнює щільності. На панорамі Барселони чи Ліона висоток зовсім небагато і висока щільність населення є результатом ефективного використання міської землі та відсутності пустирів, які ніяк не використовуються. І навпаки — Франкфурт з усіма його хмарочосами є відносно слабо заселеним.

Image for post
Image for post

Originally published at https://alex-shutyuk.livejournal.com.

Written by

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store