Роздоріжжя

Alexander Shutyuck
4 min readMar 8, 2023

--

Лютий 2015

Для початку хотів би наголосити, що викладені у цьому пості ідеї є лише, ніж особистими міркуваннями та спостереженнями, а не якоюсь офіційною позицією. Це просто думки вголос, не більше.
Мабуть, тисячі львів’ян щодня проїжджають через це перехрестя вулиць Франка та Зеленої трамваєм, автобусом чи приватним транспортом. Так само зараз роблю і я, але перед тим, як перейти до до власних думок, щодо нього, пропоную трохи детальніше його роздивитися.

1. Отже, на самому роздоріжжі стоїть двоповерховий будинок, який ніби розрізає транспортні потоки, що їдуть по Франка прямо чи повертають на Зелену.

2. До речі, ось те саме місце на старій фотографії часів Другої світової.

3. Трохи далі по Франка, біля трамвайної зупинки між цим двоповерховим будинком та сусіднім є пробіл.

4. Виглядає він ось так.

5.

6. Якщо перейти дорогу, то можна побачити, що тротуари довкола наріжного будинку подекуди є дуже вузькі. До речі, будинок з півкруглим еркером, якщо я не помиляюся, є першим функціоналістичним будинком у Львові.

7. З боку вулиці Зеленої ситуація трохи краща, хоча далі тротуар теж звужується.

8. На розі Зеленої та Шота Руставелі стоїть ось такий австрійський будинок.

9. А ось так виглядає до нього примикає більш стара двоповерхова будівля, що виходить на перехрестя. Глуха стіна під кутом виступає перед фасадом австрійського будинку, закриваючи собою його крайній балкон.

10. Вигляд в сторону центру.

11. Попри те, що тротуари тут звужені майже до мінімуму, проїжджа частина все одно лишається досить тісною.

12. Ще й припарковані авто відчутно ускладнюють ситуацію. Часто зустрічним автобусам доводиться пропускати одне одного, щоби по черзі проїжджати це місце. А тут, між іншим, проходить чимало маршрутів, в тому числі і великогабаритні автобуси з Сихова та Стрийської. Гармошкам тут особливо складно.

13. Ось так це виглядає згори. Червоним обведено двоповерховий будинок на куті. Очевидно, що триповерховий будинок належить до більш пізньої забудови, коли місто перебудовувалося зі зміною червоних ліній, розширенням вулиць та збільшенням поверховості. Дуже схоже, що двоповерхову будівлю планувалося знести та продовжувати лінію забудови, задану новішим будинком, що на розі Зеленої та Шота Руставелі, але війни завадили цим планам. Кутовий будинок залишився стояти, затиснений між вулицями з двох боків.

14. Ну а тепер, власне, про мої думки з цього приводу. Зрозуміло, що зараз ніхто цього робити не буде, але якщо пофантазувати, то тут, як на мене, таки проситься знести кутовий будинок та збудувати новий, прив’язавши його до сусідніх будинків поряд. Таким чином замість затисненої з усіх боків вулиці утвориться значно просторіша трикутна площа, на якій можна більш вільно розвести транспортні потоки, зробити ширші тротуари та висадити на них дерева. Якщо ще пофантазувати, то можна уявити, що під новоутвореною площею може бути підземний паркінг для нової будівлі.

15. А так змінюється вигляд, якщо дивитися з вул. Зеленої в сторону центру — якраз відкривається вигляд на функціоналістичний будинок з фото №6. Така ось фантазія.

--

--