Покричали про бруківку

Ну що ж, вчора відбулися громадські обговорення щодо реконструкції вул. Бандери, ініційовані прибічниками збереження бруківки і “не ми будували місто, не нам його і реконструювати!”.

Дива не сталося — все очікувано пройшло рівно так, як на цій гравюрі. Взагалі такий результат був запрограмований самою організацією зустрічі — вона починалася у робочий час о 17:00 (а реєстрація учасників за паспортом відбувалася ще раніше), через що чимало працюючих людей не змогли на неї прийти. Сам я на жаль не встиг на початок і коли прийшов, мені відмовили у реєстрації, через що я не мав права голосу. Для порівняння — чимало зустрічей, що протягом півтора року проводилися у рамках проекту Вулиця для всіх, проводилися у післяробочий час і були абсолютно відкритими.

Модерування по суті не було. Головуючий на зустрічі Роман Метельський абсолютно відкрито підтримував прибічників бруківки (“Привітаємо цього чоловіка оплесками!”) та не давав нормально висловитися тим, хто починав висловлювати іншу точку зору (“В вас немає пропозицій”, “Це не стосується теми”), та й сам активно долучався до суперечок. Неодноразово протягом зустрічі використовувався прекрасний аргумент “А ти, фраєрок, з якого району?””А ви львів’янин у якому поколінні?”. Про всяк випадок нагадаю, що справжній модератор повинен бути нейтральним, не висловлювати своєї позиції та лише слідкувати за тим, щоби кожен отримав можливість висловити свою думку.

Наприкінці зустрічі учасники з правом голосу проголосували за таке:

  • Визнати наявну концепцію перепланування вулиці незадовільною та такою, що не влаштовує мешканців;
  • Створити наглядову раду з депутатів, яка буде контролювати процес розробки нового проекту;
  • У новому проекті вулиця має бути вкрита бруківкою, причому саме тією, яка лежить на ній зараз;
  • У новому проекті вул. Бандери має мати чотири смуги руху;
  • Дерева на вулиці мають бути збережені. ();
  • Велоінфраструктури на вул. Бандери, на думку учасників зустрічі, не потрібно (“Нехай їздять бічними вулицями!”). Проти її облаштування проголосувала більшість присутніх включно із організатором цих слухань депутатом від УГП Тарасом Чолієм, чия партія, якщо мені не зраджує пам’ять, перед виборами підписувала із львівською асоціацією велосипедистів меморандум про співпрацю. П — послідовність.
  • Облаштування руху лише громадського транспорту біля костелу Ельжбети з об’їздом для приватного транспорту по Тобілевича та Кропивницького — проти;
  • Прокласти трамвайні колії під тротуаром.

Тобто загалом — лишити все, як є зараз, тільки трохи ширше та рівніше. Результат півторарічних відкритих обговорень та дискусій з різними зацікавленими сторонами від школярів до місцевого бізнесу із залученням німецького досвіду організації подібних процесів просто викинули у сміттєве відро ті, хто ці зустрічі ігнорував. Я не знаю, як після цього переконати когось у необхідності та корисності обговорення проектів з мешканцями.Як підсумок, можу хіба процитувати Олега Шміда — “Мабуть, учасники цієї зустрічі заслуговують на ту вулицю, за яку вони щойно проголосували”. До речі, характерно, що учасники зібрання відреагували на цю фразу вигуками “Ви нам погрожуєте!” та “Перестаньте ображати людей!”.

Дивіться також:

Вулиця для всіх: візуалізації варіантів

Вулиця для всіх: як облаштувати тротуари на вул. Бандери? (матеріали зі вчорашньої презентації)

Вулиця втрачених можливостей

Страсті по бруківці

Бруківка проти асфальту

Маленький асфальтово-бруківочний лікнеп

Доля бруківки