Нові пішохідні вулиці Івано-Франківська

Alexander Shutyuck
5 min readAug 26, 2018

--

Останнім часом Іван-Франківськ дуже активно реконструює вулиці у своєму середмісті. При чому вони не просто механічно перекладають мощення, а змінюють структуру вулиць, роблять їх безбар’єрними та використовують якісні природні матеріали. Виглядає дуже добротно і, що важливо, різні вулиці зроблені у одному стилі та утворюють цілісне середовище. Днями тут якраз відкрили чергову вулицю і, гуляючи Франківськом, я першим ділом пішов подивитися на них.

2. Однією з перших таких вулиць стала Тринітарська — невелика вулиця буквально у 50 метрах від площі Ринок.

3. В процесі реконструкції вулиця стала однорівневою, тут повторно використали старі шестикутні плити “трилінки”, з’явилося дві лінії лотків водовідведення, лавки, велостійки та ліхтарі.

4. Так ця вулиця виглядала до реконструкції.

5. Вже після реконструкції один з ресторанів, що знаходиться на вулиці, підклав свиню, побудувавши літню терасу завширшки більш ніж на половину вулиці. Обурення у соцмережах із цього приводу було чималим, але в результаті все залишилося як є, що сильно псує враження. По-перше, абсолютно незрозуміло, навіщо будувати подіум на свіжовідремонтованій вулиці із рівним покриттям. По-друге — явно видно що пожежна машина у разі потреби не має жодних шансів тут проїхати. По-хорошому, тут мав би бути один ряд столиків під фасадом будинку та повністю вільна центральна частина (у якихось Німеччині чи Нідерландах так би і було). На жаль у Львові є така ж проблема із розростанням літніх терас.

6. Відстань, яку ресторатори залишили для транзиту пішоходів є явно замалою. Невелике зауваження щодо лунок — їх краще не засіювати травою, а засипати корою чи щебенем чи корою, або ж засаджувати кущами, якщо хочеться побільше зелені. Трава занадто сильно висушує грунт під собою та може створити перешкоди для нормального розвитку дерева.

7. Наступною вулицею, реконструйованою у такому стилі стала сусідня Станіславівська.

8.

9. Мощення зблизька. До речі, оці шестикутні плити із базальтових каменів та бетону, винайдені колись інженером Трилінським, дуже потужні та мають близько 15 см товщини. Минулого року мав нагоду фоткати тут процес ремонту, але карта пам’яті здохла, тому вам доведеться повірити мені на слово :)

10. Чомусь залишили шлагбаум, який стояв тут ще до реконструкції. Він явно заважає пішоходам та псує враження так само, як тераса на суідній Тринітарській. Дуже дивно.

11. Ще більш ефектні зміни сталися з вулицею Лесі Українки.

12. Замість тисячі слів — просто подивіться, як ця вулиця виглядає на гуглопанорамі трирічної давності.

13. У мощенні серед матової бруківки є вкраплення глянцевої, що робить фактуру значно живішою. Лотки з металевими решітками замінили на значно практичніші заглиблення, які скеровують воду до водовідвідних решіток. До того ж все зроблено дуже акуратно — підрядник великий молодець.

14. Паркувальні місця виділили бруківкою іншого кольору. Транзитний тротуар зробили із гладкої плитки. Передбачили лунки для нових дерев, які будуть висаджувати восени, причому, наскільки я знаю, це мають бути саджанці повнорозмірних дерев, а не щось декоративно-кулясте, що майже не даватє тіні.Як на мене, ще вартувало би додати на краях лунок дерев’яні стовпці, які допомагали би водіям орієнтуватися при паркуванні.

15. Тільки зараз звернув увагу, що велостійки мають форму букви Ф — Франківськ тішить увагою до таких деталей. Трохи здивувало, що транзитне моження заходить у лунку. По межі цих двох покриттів орієнтуватимуться незрячі люди і таке рішення може їх дезорієнтувати.

16. Той момент, коли Івано-Франківськ починає виглядати не гірше за Зальцбург чи Любляну.

17.

18. Площа Міцкевича теж перевтілилася у аналогічному стилі.

19. Щоправда, тут в процесі реконструкції зрізали чимало дорослих дерев, деякі з яких на гуглопанорамі виглядають цілком пристойно. Як на мене, хоча б деякі з них все ж вартувало зберегти.

20. Хоча лунок для нових дерев тут зробили досить багато.

21.

22.

23.

24.

25. Розворотне кільце біля обласної філармонії.

26. Було так. Окрім дизайну вулиці помітно, що і порядку з вивісками стало більше.

27. Ось так змінюється Франківськ. Як на мене, це одні з найкращих прикладів реконструкції вулиць в Україні на сьогодні і тому великий респект Юрію Лозовенку з компанії UCG, Мирославу Федорківу, Назару Рогіву та всім іншим, причетним до проектування та реалізації.

Originally published at alex-shutyuk.livejournal.com.

--

--