Нова схема для електротранспорту Львова. Як це робилося

Автор нової навігаційної схеми маршрутів львівського електротранспорту Єгор Каліберда написав розповідь про процес її створення. Далі його текст та ілюстрації. Саму схему у великій роздільчій здатності у форматі ПДФ можна завантажити тут.

Тема навігації в транспорті мене зачепила ще у 2013 році, коли я їхав у трамваї і думав, чого існуючі бокові таблички з маршрутом такі негарні. Як дизайнеру мені стало цікаво спробувати створити новий дизайн таких табличок. Коли почав робити, зрозумів, що потрібна система, загальна схема маршрутів. Внаслідок цього і придумав схему трамвайних маршрутів, яку презентували літом 2014 року. 2016 року «Львівелектротранс» звернувся до мене з проханням зробити дизайн лімітованої серії квитків, що продавались у день відкриття трамвая на Сихів. Тоді спеціально проїхався трамваєм і купив собі квитків :)

Робота над новою схемою почалась восени 2016 року. Стару трамвайну схему 2014 року потрібно було оновлювати, адже додався новий маршрут, але оновлення переросло в дизайн нової схеми для всього електротранспорту Львова, хоча ідея зробити таку схему в голові була давно.

Хтось може сказати, що ці схеми непотрібні, що є смартфони і т.п. Все ж я вважаю, що вони дуже потрібні, не у всіх є смартфони (поки що), не у всіх може бути Інтернет. Хтось може бути у дорогому роумінгу. Смартфон може розрядитись. Зручно, коли ти можеш пальцем провести по маршруту і зрозуміти скільки тобі зупинок їхати, де пересідати. Ну, і якби, схеми не були потрібні, то інші міста світу їх би не робили і не оновлювали. А з тих країн де я був, схеми дуже допомагали, бо часто не знаєш, навіть де скачати аплікацію для транспорту.

Спробую розказати в зображеннях як народжувалась нова схема.

Спершу я подивився на карті як виглядають всі маршрути, якось так (накладання маршрутів на карту зроблено за допомогою сервісу EasyWay):

Пробуємо показати це у схематичному вигляді, з кутами ліній 45 та 90 градусів. Не подобається. Схема виходить настільки складна, що доводиться ставити піктограми, щоб самому не забути де який маршрут. :)

Шукаючи ідеї та натхнення, дивлюсь схеми інших міст США та Європи — метро, наземний транспорт і т.п. Ось кілька прикладів:

Приходить ідея спробувати маршрут трамвая №1 та №9 зробити у вигляді кола, в процесі коло трошки витягується для наближеності до карти. Від основного кола на однаковій відстані розміщуються концентричні кола (зображені червоними тонкими лініями), щоб зробити довжини маршрутів пропорційними і щоб не радіальні частини маршрутів були на лініях кіл. Якось не дуже зрозуміло пояснив, але всі ці «танці з бубном» — для краси схеми :)

Якщо додавати назви зупинок, то зрозуміло, що в центрі схеми написи не влізуть. Тому «трамвайне коло» треба збільшувати, усвідомлюючи, що втратиться пропорційність цього кола до всієї схеми, але додасться читабельність.

Вже краще. Але ламані лінії ну зовсім не добре. Пробую перейти від ламаних до кіл.

Подобається.

Кольори трамвайних маршрутів потрібно залишати відповідно до схеми 2014 року. Це також зумовлено тим, що у «Львівелектротрансу» виготовлені покажчики маршрутів саме з такими кольорами, а переробляти їх, це не малі бюджетні кошти. Розфарбовую.

Промальовую деталі маршрутів, про які розкажу далі, додаю назви зупинок, номери маршрутів, пробую як буде з легендою… Але на привокзальній виходить каша.

Так залишати це не можна, тому перезбираю схему ще раз.І, здавалось би, нічого не віщувало біди, а тут сюрприз від «Львівелектротранс» — змінюється 25 маршрут тролейбуса, який повертається до колишніх маршрутів 5 і 24.

Сперечаємось з Олександром Шутюком про відображення вигинів на підйомі вул. Стрийської від Стрийського ринку, Саша наполягає, що вигини треба робити, а я, промалювавши їх, категорично протестую. Перемогла, мабуть, простота :)

Від самого початку роботи над схемою було підняте питання щодо впорядкування назв зупинок. Я працював над назвами разом з хлопцями з Управління транспорту. Зі сторони дизайну відстоював, щоб назви були звичні людям, зрозумілі і короткі. І от,нарешті, виходить рішення виконкому про затвердження назв зупинок. Можна робити пробний друк.Після першої проби друку, стає зрозуміло, що розмір шрифта назв зупинок потрібно збільшувати, і на це знову йде час. Додаються туристичні піктограми, піктограми стадіонів. Підтримати проект зголошується Банк «Південний», який стає партнером проекту. І схема знову відправляється у пробний друк.

Подобається. Саме так довгі місяці народжувався загальний вигляд схеми.Варто зупинитись на окремих рішеннях у схемі, яких не видно з першого погляду, але які допомагають користуватись нею та роблять її зручнішою.Односторонні зупинки позначено стрілкою в середині позначки зупинки, і односторонній рух транспорту, у даному випадку трамваїв, позначається у двічі тоншою лінією. На зупинках Церква св.Анни трамваї об’їжджають Театр ім. Лесі Українки і на одній зупинці може зупинитись як трамвай, що їде в центр, так і трамвай, що рухається на вокзал. Дивлячись на схему розібратись зовсім не складно.

На схемі позначені автостанції, залізничні станції та де-які важливі туристичні місця. Якщо такі об’єкти знаходяться не біля зупинки, то на схемі позначено час пішого шляху до них.Особисто всюди ходив з таймером ;)

Зупинки, доступні для людей з інвалідністю та повз які їздить громадський транспорт пристосований для них, позначені відповідною піктограмою. Велосипед біля назви зупинки інформує про наявність станції велопрокату (привіт класним хлопцям з NextBike).

Ідею розмістити на схемі залізничні шляхи ми довго обговорювали з Шутюком і дійшли висновку, що це важливий орієнтир, наприклад, коли переїжджаєш залізничний міст трамваєм, а також якщо колись поїде міська електричка — схема буде готова до цього.

Дивлячись на легенду з номерами маршрутів, можна зауважити, що форма номеру трамвая ромб. Ромб тому, що схожий на пантограф трамвая. Номери тролейбуса — квадрат. Таким чином електротранспорт — це чотирикутники (з округленими кутами). А для автобусів залишені кола. На зупинках будуть розміщені схеми з номерами маршрутів всіх видів транспорту, що зупиняються на цій зупинці.

Отже, мешканці та гості Львова отримали нову зрозумілу схему електротранспорту. Щоправда Львівелектротрансу тепер потрібно враховувати, що будь-яка зміна маршрутів несе за собою витрати щодо друку нових схем та їх розміщення. А я, дякую за допомогу дизайнеру з яким я радився — Наталі Фостяк, Саші Шутюку за загальні бачення та філософію, Павлу Сирватці за роботу над назвами зупинок та допомогою у вирішенні багатьох питань, Ксенії Страз за переговори з партнером та організацію другу тиражу схем та Дем’яну Данилюку за якісну перевірку схеми та численні поради щодо покращення.

А це зараз хвилинка слави, сцена, мікрофон? Тоді, хочу подякувати своїм батькам за те, що виховали мене таким, рідній школі №50, яка розвивала талант творити і конкурентам, які досі не зробили схему краще :)

червень 2018

Єгор Каліберда

Дивіться також:

Схеми маршрутів громадського транспорту. Що у Львові? Що у світі?

Tags: дизайн, львів, навігація, трамвай, транспорт

Originally published at alex-shutyuk.livejournal.com.