Ліврея у спадок

Image for post
Image for post

Як ви мабуть пам’ятаєте, свого часу я трохи займався темою зовнішнього оформлення львівського громадського транспорту, брав участь у організації з цього приводу відкритого конкурсу та регулярно писав про те, для чого це і чому важливо. Довести справу до реалізації тоді не вдалося, але все одно цікаво слідкувати за тим, що відбувається із цією темою у інших українських містах.

З того часу деякі наші міста теж зайнялися уніфікацією вигляду свого ГТ і у цій справі намітилися два основних підходи — пошук свого стилю (як приклад — Одеса) та запозичення перевіреної часом лівреї із якогось закордонного міста.

2. Однією з перших шляхом запозичення пішла Вінниця, якій понад сотню своїх старих трамваїв подарував швейцарський Цюріх.

Image for post
Image for post

3. Отримавши їх, вінничани не стали вигадувати велосипед, а почали використовувати біло-блакитну швейцарську кольористику та поступово перефарбували у неї також і всі свої тролейбуси. Нові тролейбуси тепер також купується тільки таких кольорів. Це фото зроблене кілька років тому — зараз жовтих тролів на вулицях вже не зустрінеш.

Image for post
Image for post

4. У тому ж стилі оформлюються і трамваї Вінвей, які будують у Вінниці на базі Татри КТ4.

Image for post
Image for post

5. Звісно, із вулиць Цюріха біло-блакитна гама нікуди не зникла. До речі, покоління трамваів що на фото ліворуч це наступний кандидат для командирування до Вінниці за кілька років.

Image for post
Image for post

6. Ще одним прикладом міста, яке успадкувало ліврею з Європи, став Івано-Франківськ. Все почалося з купівлі десятка вживаних тролейбусів Graf&Stift у австрійскому Зальцбурзі. Фото з ФБ-сторінки фраківського Електроавтотранса.

7. Ось його колишній колега у Австрії.

Image for post
Image for post

8. Низькопідлогові австрійці зі зручним салоном сподобалися пасажирам і стали символом нової якості громадського транспорту Івано-Франківська. В результаті інші міські тролейбуси під час ремонтів стали також фарбувати у австрійські кольори.

Image for post
Image for post

9. Далі Франківськ вирішує замовити партію автобусів і їх також вирішили пофарбувати у зальцбурзьку ліврею. Спочатку був таких фотошопний ескіз.

Image for post
Image for post

10. І ось вже фото збирання автобусів із цехів заводу Богдан у Луцьку.

Image for post
Image for post

11. При цьому сам Луцьк придивляється до вживаних тролейбусів HESS із швейцарського міста Біль. Цікаво, чи перекочує їхня соковита ліврея на інший луцький транспорт, якщо все зростеться?

Image for post
Image for post

12. У Києві ситуація теж спадкова, але не така однозначна. З одного боку, нещодавно місто отримало велику партію польських трамваїв PESA, пофарбованих у синій колір, який успадкувався від песівського московського замовлення.

Image for post
Image for post

13. У той же час львівський Електрон продовжує фарбувати трамваї для Києва у сірий металік, який початково призначався для російського Санкт-Петербурга. Тролейбуси та автобуси у Києві при цьому лишаються жовтими. Який колір в результаті переможе у цій боротьбі спадковостей?

Image for post
Image for post

14. Як на мене, таке мімікрійне успадкування дизайну громадського транспорту це досить непоганий варіант із прогнозованим результатом. Лівреї, що не один десяток років пропрацювали у європейських містах є перевіреним на практиці якісним продуктом і у новому місті стають таким-собі демо-зразком, що поступово робить новий вигляд звичним для містян і його подальше впровадження стає логічним продовженням історії.До речі Львів збирається купувати партію вживаних берлінських Татр, які, схоже, остаточно зацементують жовтий колір, як одну з головних львівських громадсько-транспортних скрєп :) І в цьому є свій символізм — чи-то випадково, чи-то навмисне виходить, що Львів навіть у такому питанні тримається за більш звичне до останнього. Львів то є Львів :)

Image for post
Image for post

Originally published at alex-shutyuk.livejournal.com.

Written by

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store